Artikkelin koko teksti on saatavilla vain PDF-formaatissa.

Tuulikki Halla

Forest professionals’ relationship with the forest and its role in changing and contested forest contexts

Halla T. (2026). Forest professionals’ relationship with the forest and its role in changing and contested forest contexts. https://doi.org/10.14214/df.390

Tiivistelmä

Metsäalan ammattilaiset ovat perinteisesti olleet keskeisessä asemassa vaikuttamassa siihen, miten metsiä määritetään ja käytetään. He toimivat erilaisissa asiantuntija- ja muissa tehtävissä suunnitellen ja toteuttaen metsänhoitoa, puunkorjuuta, luonnon monimuotoisuuden suojelua sekä sidosryhmien osallistamista. Työssään metsäammattilaiset ovat osallisia ja osallistuvat yhteiskunnallisiin keskusteluihin metsien ja laajemmin luonnon tilasta ja kestävästä käytöstä. Näissä keskusteluissa metsiin liittyviä instituutioita ja hallintaa usein haastetaan ja jännitteet erilaisten arvojen ja tavoitteiden välillä kärjistyvät.

Väitöstutkimukseni tavoitteena oli syventää käsitteellistä ja empiiristä ymmärrystä metsäammattilaisten metsäsuhteista, näiden suhteiden ja metsäammattikulttuurin välisestä vuorovaikutuksesta sekä siitä, millaisia jännitteitä tai mahdollisuuksia näissä metsäsuhteissa ilmenee kestävyyssiirtymän näkulmasta.

Väitöskirja koostuu kolmesta osatutkimuksesta. Ensimmäisessä osatutkimuksessa kehitin metsäsuhde-termin määrittelyä saadakseni käsitteellisen työkalun ihmisten metsäkokemusten ja -merkitysten tutkimiseen. Toisessa osatutkimuksessa sovelsin tätä käsitettä tutkiakseni metsäammattilaisten metsään liittämiä merkityksiä ja erityisesti sitä, miten merkitykset muovautuvat osana ammattiyhteisöä ja -kulttuuria. Kolmannessa osatutkimuksessa tutkin metsien käyttöön liittyvää verkkokeskustelua ja osapuolten siellä ilmaisemia tunteita metsäsuhteiden ilmentyminä sekä konfliktien dynamiikkaa muokkaavina tekijöinä.

Menetelmällisesti tutkimus yhdisti monitieteiseen kirjallisuuteen pohjautuvan käsitteellisen analyysin laadulliseen empiiriseen tutkimukseen. Empiirinen analyysi koostui tulkitsevasta fenomenologisesta analyysista (IPA), laadullisesta sisällönanalyysista sekä narratiivisesta tunneanalyysista. Empiirinen aineisto koostui suomalaisten metsäammattilaisten haastatteluista sekä metsäkiistaan liittyvistä keskusteluista digitaalisessa mediassa.

Tulokset osoittavat, että metsäammattilaisten metsäsuhteet ovat kokonaisvaltaisia, moniulotteisia ja myös syvästi kietoutuneita ammattikulttuuriin. Alalle kouluttautuessaan ja ammatissa toimiessaan yksilöt kiinnittyvät ammattikulttuuriseen jatkumoon, joka muovaa yksilöiden metsiin liittyviä arvoja, käsityksiä ja tuntemuksia. Metsien merkityksellisyys on sekä henkilökohtaista että ammatillista ja kietoutuu monin tavoin niin yksilön elämänhistoriaan kuin yhteisöjen kulttuurisiin normeihin. Metsän merkityksellisyys omassa elämässä voidaan kokea myös ristiriitaiseksi suhteessa yhteiskunnassa vallitseviin arvoihin ja niiden ilmauksiin. Kokonaisuudessaan tutkimukseni tuo esiin, miten ammatilliset identiteetit ja metsiin liittyvät merkitykset neuvotellaan historiallisesti rakentuneissa elämismaailmoissa, ja avaa siten uusia näkökulmia metsäammattilaisten roolista kestävyyssiirtymässä.

Avainsanat
kestävyys; kokemus; konflikti; metsäsuhde; IPA-analyysi; tunne

Tekijä

Julkaistu 26.5.2026

Katselukerrat 314

Saatavilla https://doi.org/10.14214/df.390 | Lataa PDF

Creative Commons License CC BY-NC-ND 4.0

Osajulkaisut

Halla T, Laine J (2022) To cut or not to cut – emotions and forest conflict in digital media. Journal of Rural Studies 94: 439–453.

https://doi.org/10.1016/j.jrurstud.2022.07.019

Halla T, Holz J, Karhunkorva R, Laine J (2023) The concept of the human-forest relationship (HFR) – Definition and potentials for forest policy research. Forest Policy and Economics 153, article id 102995.

https://doi.org/10.1016/j.forpol.2023.102995

Halla T (2026) Experiencing forests as professionals: meanings and tensions in sustainability transitions. Forest Policy and Economics 185, article id 103731.

https://doi.org/10.1016/j.forpol.2026.103731


Rekisteröidy
Click this link to register to Dissertationes Forestales.
Kirjaudu sisään
Jos olet rekisteröitynyt käyttäjä, kirjaudu sisään tallentaaksesi valitsemasi artikkelit myöhempää käyttöä varten.
Ilmoitukset päivityksistä
Kirjautumalla saat tiedotteet uudesta julkaisusta
Valitsemasi artikkelit
Hakutulokset
Gritten D., (2009) Facilitating resolution of forest conflicts thro.. Dissertationes Forestales vol. 2009 no. 91 artikkeli 1873